آگاهی سایبری

 

اکثر استفاده کننده گان انترنت احساس تهدید به خطرات آنلاین را دارند و در عین حال بسیاری از افراد خطرات نا آگاهانه آنلاین را متحمل میشوند ، مانند باز کردن ایمیل از یک منبع نا مشخص  ، Download کردن برنامه های جعلی ، باز کردن ایمیل های Spam ، باز دید کردن از آدرس های مشکوک و یا محافظت نکردن معلومات شخصی که در کمپیوتر ذخیره میشود.

امنیت در فضای سایبری برای همه مهم است که شما میتوانید سهم خود را جهت امن ساختن فضای سایبری با استفاده از نکات ساده ذیل انجام دهید.

1.محافظت کردن از هویت خویش 

برای استفاده از Account  ها از User name  و رمز های مختلف استفاده شود . برای مصوون نگهداشتن رمز ،  باید رمز مرکب از حروف بزرگ و کوچک ، اعداد و بوده و به طور مرتب تغیر یابد.

2.فعال نگهداشتن Firewall

فایروال ها اولین خط دفاعی هستند که اتصال به سایت های ناشناخته یا جعلی را مسدود میکنند و از دسترسی ویروس ها و هکرها به سیستم جلوگیری می کنند. سیستم عامل کمپیوتر دارای یک فایروالی است که می تواند به بسیار راحتی روشن و فعال شود.

 3.استفاده از انتی ویروس (Anti-virus 

جهت جلوگیری از ورود وایرس ها و خطرات هکر ها نیاز به نصب انتی ویروس های قوی و Update شده در سیستم میباشد .

4.مسدود نمودن حملات جاسوسی 

نصب برنامه های ضد جاسوسی (Anti-Spyware) تا از وصل شدن خودبخودی برنامه های جاسوسی جلوگیری به عمل آید و این برنامه ها باید به طور منظم Update شود.

5.انستال کردن آخرین نسخه سیستم عامل

اطمینان حاصل کنید که برنامه ها و سیستم عامل کمپیوتر شما (ویندوز، مکینتاش، لینوکس) Update اند.

6. Backup 

با کاپی گرفتن از فایل های مهم و ضروری در Hard Disk یا درایف خارجی بطورمرتب فایل های مهم خود را از ویروس ها و آسیب های فیزیکی محافظت کنید و آن را در یک جای امن نگهداری کنید.

 

7.از شبکه بیسیم (Wi-Fi) خود محافظت کنید

 

شبکه های بی سیم (Wi-Fi) برای هکرها دارای خلا ها می باشند،در صورت خرید یک روتر بی سیم، این کار را خودتان انجام دهید یا از یک متخصص کمک بخواهید.

8.حذف ایمیل از فرستادگان ناشناخته 

هرگز ایمیل یا فایل ضمیمه را از افرادی که نمیشناسید باز نکنید وهرگز لینک های که ازطریق این نوع ایمیل ها به وب سایت ها ارتباط دارند را تعقیب یا follow  نکنید. آنها ممکن است کمپیوتر شما را با یک ویروس یا سافت ویر جاسوسی آلوده کنند بلافاصله این ایمیل ها را حذف کنید.

9. در نظر گرفتن امنیت وب 

در هنگام به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی، مانند نام، آدرس، شماره تلیفون و اطلاعات مالی آنلاین، مراقب باشید. بررسی کنید که وب سایت ها امن هستند یا نه .